Digitální model náboje z atentátu na JFK

Oficiální webové stránky americké vlády zveřejnily článek o vytvoření digitálního modelu náboje, kterým byl zastřelen J.F. Kennedy 22.11.1963.

Posláním Národního institutu NIST je umožnit veřejnosti přístup k artefaktům jako jsou tyto, a eviduje v této oblasti obrovský zájem. Projekt vytváření digitálních modelů umožní institutu zpřístupnit veřejnosti 3D repliky, zatímco originály zůstanou bezpečně uschovány ve speciálních pouzdrech s řízenou teplotou a vlhkostí. Virtuální modely jsou možná ještě lepší, než skutečné artefakty, můžete si je třeba přiblížit a vidět i mikroskopické detaily. 

Balistický tým NIST použil ve spolupráci s rakouskou společností BRUKER ALICONA techniku „focus variation“, neboli mikroskopické variační zaostřování k vytvoření digitálního obrazu artefaktů. V každém místě podél povrchu objektu vytvořil mikroskop sérii fotografií v různých ohniskových vzdálenostech. Analýzou ostrosti těchto obrázků změřil mikroskop odchylky povrchu. Pohybem čočky nad povrchem objektu se zpracovává 3D povrchová mapa mikroskopické krajiny pod ním stejným způsobem jako u satelitu mapujícího horské pásmo.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Alicona-JFK.jpg
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace