Zpracování s přesností na poslední mikron

Problémy s povrchovou úpravou stabilizovaných kloubních implantátů jsou minulostí díky technologii finálního zpracování OTEC stream finishing.

Kolenní kloub umožňuje určitý stupeň rotace. Je největším kloubem v lidském těle. Kolenních protéz jsou různé druhy, ale u pacientů s nestabilními vazy nebo řídnutím kostí lékaři používají stabilizovaný typ, známý také jako axiálně podporovaný. Tento implantát se skládá ze dvou složek (femorální implantát a kovová platforma), které jsou spojeny stabilizačním pantem. Funkčním základem těchto protéz je „krabička“ s velmi precizní vnitřní geometrií. A zde leží výzva pro mechanické zpracování, protože konvenční technologie byly doposud v tomto směru neúspěšné.

ZA VŠÍM JE ÚHEL

V OTEC Präzisionsfinish nalezli řešení: proudové omílání SF - technologie pro zcela novou generaci průmyslových strojů pro finální povrchové úpravy. Při tomto postupu jsou obrobky upnuty v držáku a rotačním pohybem spouštěny do otočné nádoby naplněné brusným nebo leštícím médiem. SF je schopno provádět několik kroků zpracování velmi rychle za sebou v rámci jedné operace, takže obrobek může být rychle odjehlen, zaoblen, vyhlazen a vyleštěn bez dalšího pracovního zatížení. Pokud jde o složitou vnitřní geometrii, kterou najdeme právě u stabilizovaných kolenních implantátů, využívá tento postup dvě zásadní výhody procesu:
1) sled pohybů se odvíjí od tvaru obrobku
2) úhel spouštění obrobku do omílací nádoby je nastavitelný 

Tyto vlastnosti umožňují zacílit tok médií na konkrétní části obrobku pro zvláště intenzivní zpracování. A to znamená efektivní výsledky za minimální čas. Opotřebení materiálu lze regulovat a nastavit přesné parametry drsnosti: s počátečními hodnotami Ra 0,8–1,2 µm můžeme dosáhnout cílové drsnosti až až Ra 0,01 µm.

Výhody zpracování stabilizovaných kolenních implantátů pomocí technologie OTEC SF:

  • Stabilní povrch s přesně definovanou drsností
  • Stálá kvalita obrobku
  • Spolehlivost procesu
  • Žádné ruční dokončování
  • Až tři kolenní klouby zpracované v jednom cyklu
  • Zpracování v pouhých dvou krocích:
    1. Omílání za mokra cca. 40–60 min
    2. Suché leštění cca. 16–20 min

Více najdete v originálním článku zde.

kloub.jpg
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace