PUK 5

"Svářecí PUK technika a technologie otvírá dveře nové kreativitě mnoha oborům zpracovávajících kovy. Osobně pracuji s PUK svářením 11 let a stále objevuji nové možnosti využití technické i výtvarné kapacity přístroje."

"Stále ještě nová technologie PUK jemného sváření přinesla doslova revoluci ve zlatnickém řemesle. Ano, říkám to stále, považuji PUK přístroj i po 16 letech, zvláště pak jeho novou 5. řadu, za geniální vynález a významnou inovaci a obrovský přínos všeobecnému šperkařskému oboru. Tedy nikoli pouze zlatnictví, to by znamenalo příliš malý rozsah.

Mimo klasických zlatnických materiálů, jako je zlato, stříbro a platina, lze s jemnou svařovací PUK technikou možné svařovat a kombinovat také netradiční kovy jako titan, ocel nebo niob. Stejně tak je možné kovy vzájemně kombinovat, ocel s mědí, se stříbrem a titanem - ocel a titan při použití přídavného stříbrného svařovacího drátu, dále stříbro s aluminiem, s mědí a titanem. Tedy zcela nové možnosti kreativních prací a využití barevnosti kovů a nových povrchových zpracování kovů.

Zatímco se s běžnou klasickou zlatnickou spojovací technikou pracovalo po tisíce let výhradně s plamenem, mohou nové technologie PUK a laser provést nové takříkajíc omezené „studené“ spojení kovů a svařovat takzvaně „ve dvou prstech“, také bez ochranného boraxu, ten zde zastupuje ochranný plyn argon a stejně tak bez následného čištění v kyselině, oplachu atd.

Technika sváření PUKem není universální spojovací systém, lze jej ale velmi účelně využít i při klasickém pájení. Mezi obzvlášť oblíbené pomocné práce patří fixování spojovaných součástí před samotným pájením. Fixace dílů v několika svárových bodech, kdy odpadá pracné a nervově zatěžující vázání drátem. Do vaší práce vstoupí klid a pohoda.

Na základním principu svářecí technologie se v průběhu 16 let nic nezměnilo, nicméně spektrum nově vyvinutých technických možností nového PUK 5, pátého přístroje v řadě, je obrovský. Nejenom v možnosti nastavení jemnosti impulsu sváření, kdy u přístroje 2 byl čas omezen na 8 milisekund, v dnešním 5 jsou to pouhé 0,5 milisekundy. Stejně tak i v procentuálním nastavení síly impulsu. Zde je možné svářet stříbrný drát o síle 0,25 mm. To platí i pro další materiály, které je možné navolit na dotekové stupnici. Stejným způsobem, jako se ovládají všechny smartphony.

Pakliže bych měl popsat minulé modely ve srovnání s dnešní 5. řadou, vypadalo by asi takto:

  • 2001s PUK 111 přístroj pro objevitele
  • 2004/ PUK 2 pro nadšence
  • 2007-2010/ PUK3-3s pro odborníky
  • 2012/ PUK4 pro řemeslníky
  • 2016/ PUK5 pro všechny

Technika sváření PUK přístrojem značně pomáhá zjednodušením základních úkonů při běžné zlatnické práci, pomoc při letování - nastavením, fixováním letovaných částí, často také úplné nahrazení letování, zvláště pak při opravách řetízků, zlatých i stříbrných, a oprav s kamenem, kde není třeba kámen vyjmout (doporučuji kámen chránit bežným technickým olejem).
Značně zjednoduší průběh oprav, kde odpadají čistící úkony nutné při letování plamenem. PUK sváření je velká pomoc zlatnickému řemeslu, a přístroj PUK bude postupem času zcela jistě patřit k základnímu vybavení každé zlatnické dílny.

Svářecí PUK technika a technologie otvírá dveře nové kreativitě mnoha oborům zpracovávajících kovy. Široký potenciál možností PUK sváření ještě stále přesahuje způsoby dosavadního využití a čeká tak na další objevy kreativních uživatelů v odvětví uměleckých řemesel a kreativního průmyslu.

Osobně pracuji s PUK svářením 11 let a za tu dobu koncipuji výrobní a materiálové postupy převážně pro využití PUK techniky v mých pracích, do velké míry dané záměrným výběrem zpracovávaných materiálu ocele a titanu. Od samého začátku, tehdy s přístrojem 2. řady, stejně jako dnes, objevuji nové možnosti využití technické i výtvarné kapacity přístroje, který mne ještě stále dokáže překvapit. Zde snad nejvýstižněji popisuje charakteristiku nové techniky proslulá věta mého kolegy Jury Goluba z Barcelony, který kdysi v rozhovoru pronesl: Teda mně není jasné, jak jsem to dělal před tím bez PUKu!"

Petr Dvořák, šperkař

PUK 5

petr-dvorak.png
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace